FAQ

Najczęściej zadawane pytania

1Jak się zapisać?
Wypełnij kwestionariusz (dział Do pobrania), ureguluj kwestie związane z $ i już ! Jesteś dumnym członkiem COLT!
2Czy uzyskanie pozwolenia na broń jest trudne?
Jest łatwiejsze niż uzyskanie prawa jazdy. Trwa min. 6-8 miesięcy i kosztuje jakieś 2 tys zł. Zarówno cena, jak i czas oczekiwania zależą od klubu sportowego i rejonu kraju, ale większość osób wyrabia się w tym terminie i budżecie.
3Kto wydaje pozwolenia na bron?
Policja. Wysyłasz listem poleconym komplet wymaganych prawem dokumentów do WPA (wydziału postępowań administracyjnych) odpowiedniej ze względu na adres zamieszkania komendzie wojewódzkiej policji (KWP).Trwa to najczęściej ok .1 miesiąc.
4I tak po prostu dadzą mi pozwolenie na broń?
Jeśli spełnisz ustawowe wymagania to : TAK :)Procedura uzyskania pozwolenia na broń jest nieuznaniowa i zależy wyłącznie od faktów. Jeśli masz skończone 21 lat, nie masz na koncie wyroku i Twoje zdrowie psychiczne jest bez zarzutu — na pewno uzyskasz pozytywną decyzję!
5Jakie są rodzaje pozwoleń na broń?
W Polsce nie ma jednego pozwolenia na broń. Jest kilka różnych rodzajów pozwoleń, które uprawniają do różnego typu broni, mają różne wymagania, są łatwiejsze lub trudniejsze w uzyskaniu. Wszystkie te pozwolenia łączą warunki wstępne: skończone 21 lat, niekaralność, zdrowie psychiczne, zamieszkanie na terenie kraju. Warunki wstępne wynikają z art 15 UoBiA. Rodzaje pozwoleń są wypisane w art 10 UoBiA. Nie wszystkie rodzaje pozwoleń są tutaj omawiane. Niektóre są za drogie (szkoleniowe, ochrona osób i mienia), nieosiągalne bez znajomości (ochrona osobista), ograniczone (pamiątkowe, do rekonstrukcji historycznych) albo podobają mi się mniej (łowieckie) niż opisana niżej droga. Ja polecam to co niżej, bo to jest sprawdzone, działa i pozwala na największą swobodę.
6Jakie są drogi uzyskania polecanych typów pozwoleń?
Broń do celów sportowych: zapisz się do klubu sportowego, zdaj patent, uzyskaj licencję PZSS, zrób badania (psycholog, psychiatra, lekarz ogólny), wyślij wniosek do WPA. Zwykle pozwolenia są na 4-8 sztuk broni. Broń do celów kolekcjonerskich: zapisz się do stowarzyszenia kolekcjonerskiego (np do nas), zrób badania (psycholog, psychiatra, lekarz ogólny), wyślij wniosek do WPA, zdaj dosyć trudny egzamin przed Policją. Zwykle pozwolenia są na 10-30 sztuk broni. Bron sportowa do celów kolekcjonerskich: zrób patent i uzyskaj licencję PZSS, zapisz się do stowarzyszenia kolekcjonerskiego, wyślij wniosek do WPA. Jest to ograniczenie „pozwolenia do celów kolekcjonerskich” do broni sportowej, dzięki temu jeśli spełniasz warunki uzyskania pozwolenia do celów sportowych, uzyskujesz zwolnienie z (czasami nieprzyjemnego) egzaminu na Policji. Zwykle pozwolenia są na 10-30 sztuk broni. Dopuszczenie do broni podczas zawodów: zrób badania, wyślij wniosek do WPA.
7Ok, sporo tych opcji... co mam wybrać?!
Zrób pozwolenie na broń sportową, pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich oraz dopuszczenie do broni podczas zawodów. Złóż naraz dokumenty w WPA na to wszystko. Przy takim działaniu robisz tylko raz niezbędne badania lekarskie, nie musisz zdawać egzaminu na broń sportową do celów kolekcjonerskich (patent + licencja zwalnia z egzaminu na broń sportową) oraz możesz się cieszyć większą liczbą sztuk broni na pozwoleniu, niż przy robieniu wyłącznie pozwolenia do celów sportowych.
8Ile to będzie kosztowało?
350 zł kurs przygotowujący do egzaminu na patent 400 zł egzamin na patent 75 zł (rocznie)licencja PZSS 50 zl (rocznie) członkostwo w Sekcji Kolekcjonerskiej COLT (już niedługo, bedzie info co i jak) max400 zł badania lekarskie do pozwolenia (jest info co i gdzie kilka pytań niżej) 2 x 242 zł wnioski o pozwolenie (242 zł za każde pozwolenie) 10 zł wniosek o dopuszczenie
9Broń kolekcjonerska? To jakieś stare złomy powojenne?
Nie. Broń sportowa do celów kolekcjonerskich. Normalna broń, działająca - to kwestia zarejestrowania jej pod inną nazwą do innej czerwonej książeczki.
10Czy da się zdać patent bez przygotowania i zajęć praktycznych albo kursu przygotowawczego ?
Pewnie się da, tylko my nie znamy nikogo komu by się tak udało :)
11Czym jest patent?
Patent to jest taki papier, który potwierdza, że znasz prawo i potrafisz się posługiwać bronią w elementarny sposób (nie patrzysz do lufy, nie mierzysz do kolegów). Wydaje się go dożywotnio na trzy różne kategorie broni: pistolet (P), karabin (K) i strzelbę (S). Warto robić wszystkie kategorie na raz, bo kosztuje tyle samo. Jak nie zrobisz patentu np na strzelbę, to nie dostaniesz licencji na strzelbę i nie dostaniesz pozwolenia na strzelbę do celów sportowych. Ani do celów kolekcjonerskich, o ile nie zdasz osobnego egzaminu przed Policją na strzelbę. Zatem rób patent na wszystko.
12Jak uzyskać patent?
Po pierwsze musisz być zapisany do klubu z licencją PZSS. Aby być dopuszczonym do egzaminu musisz być członkiem klubu (Colta'a oczywiście) przynajmniej 3 (słownie 3 , nie, nie ma wyjątków) miesiące -wynika to z regulaminu PZSS. W wielu klubach organizują przed egzaminami kursy na patent, gdzie jest szansa zaznajomić się z wymogami, potrenować strzelanie, itp. Jeśli nie masz możliwości się szkolić poza klubem, warto się na taki kurs zapisać. Często warto się zapisać tak czy siak, bo wtedy można uzyskać aktualne informacje nt stanu prawnego, czy dowiedzieć się jakie dokumenty i gdzie złożyć na odpowiednie pozwolenie.
13Jak wygląda egzamin na patent?
Najpierw test wyboru 10 pytań z prawa i regulaminów, później strzelanie na 25 metrów z broni krótkiej, na 50 metrów z broni długiej oraz do rzutków lub do popperów (metalowe, stojące cele) ze strzelby śrutowej luuub: karabin +pistolet pneumatyczny (wersja hard,serio) i do tego strzelba , tak dobrze kombinujesz COLT przeprowadza egzaminu na patent w Łodzi - śledź profil FB COLT Łódź tam sa informacje o terminach. Materiały do nauki na cześć teoretyczną znajdziesz w zakładce -Do Pobrania- .
14Czym jest licencja?
Licencja zawodnicza PZSS to jest taki płatny papier, który potwierdza, że zapłaciłeś PZSS ich składkę i możesz dzięki temu korzystać z konfitur zapisanych w ustawie dla członków PZSS. Jeśli brzmi to etycznie wątpliwie, to dlatego że jest wątpliwe etycznie.
15Dobra zdałem patent , jak uzyskać licencję?
Jeśli masz patent i przejdziesz proste badania lekarskie licencję na pierwszy rok otrzymujesz od ręki (za opłatą — ok 60 zł — rzecz jasna). Licencję otrzymasz taką samą, jak masz patent. Masz patent na P,K,S to taka sama będzie licencja. Aby ją utrzymać w kolejnym roku, musisz w trakcie jej ważności wyrobić odpowiednią ilość startów (4 dla pierwszej konkurencji i po 2 starty dla pozostałych). „Pierwsza” konkurencja może być dowolna. Lubisz startować z karabinu? Możesz to uznać za pierwszą. Wolisz pistolet? Też może być. Zwykle w klubach wystarczy przyjść na zawody 2 razy do roku, żeby wyrobić komplet startów do utrzymania licencji. Co do samej procedury w naszym Klubie : Klikasz w ,,systemie'' PZSS : Przedłuż licencje na rok 20XX, wypełniasz wniosek o przedłużenie (jest na naszej stronie do pobrania), odliczasz skrupulatnie kwotę 75zł (50zł PZSS, 25zł ŁZSS) i przynosisz zestaw ,,wypełniony wniosek + wyliczone 75zł" do Klubu w godzinach pracy , my wysyłamy zbiorczo podania i teraz już tak jak zawsze..... czekamy aż jaśnie oświecony PZSS raczy licencje wystawić i przesłać do Klubu - ile to trwa? Czasami tydzień a czasami 4 miesiące - kto by się śpieszył mając monopol....
16Czy nie lepiej mieć broń do celów kolekcjonerskich w pełnym zakresie?
Zawsze lepiej mieć coś w pełnym zakresie niż ograniczonym. Ale takie pozwolenie wiąże się z kosztownym (1150 zł) egzaminem, który jest przeprowadzany przez funkcjonariuszy Policji. Są oni o wiele mniej zainteresowani poszerzaniem dostępu do broni palnej niż np kluby sportowe, które żyją ze składek swoich członków. Zatem Policja ma o wiele większą motywację, żeby dać trudny egzamin i czepiać się szczegółów niż kluby sportowe. Unikając kontaktu z Policją zyskuje się spokój i pewność pozytywnego zakończenia starań o broń. Pełen zakres kolekcjonerski nie różni się wiele od broni sportowej. Można dodatkowo kupić broń w kalibrze .50, ale taka broń jest droga, rzadka i raczej na pokaz. Dla mnie łatwo było z tego zrezygnować na rzecz uniknięcia szarpaniny z Policją.
17Nie będę chodzić na zawody po uzyskaniu licencji i pozwolenia. I co się stanie?
Utracisz licencję PZSS. W końcu Twoje WPA się dowie i zapewne stracisz pozwolenie na broń do celów sportowych.
18Co to jest prowadzący strzelanie?
To uprawnienie (w teorii dożywotnie), które przysługuje po przebyciu kursu przeszkalającego z zakresu bezpieczeństwa, organizacji działań na strzelnicy, komend, pierwszej pomocy oraz prawa. Poza jednostkami mundurowymi kurs przeprowadza PZSS poprzez kluby sportowe
19Skąd mam wziąć materiały i informacje potrzebne do egzaminu na patent ??
W trosce o naszych klubowiczów stworzyliśmy zakładkę -Do pobrania- Tam DOSŁOWNIE jest wszystko co potrzebne.
20Czy osoba, która ma prowadzić magazyn w klubie strzeleckim musi mieć dopuszczenie do posiadania broni w celu prowadzenia magazynu, czy wystarczy dopuszczenie w innym, dowolnym celu?
§ 2 ust. 5 rozporządzenia MSWiA z 3.04.2000r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Dz.U. Nr 27, poz. 343) stwierdza, że „magazynier jest obowiązany posiadać legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni”. Czyli musi to być osoba znająca się na broni, która po przejściu weryfikacji (badania lekarskie i psychologiczne, brak karalności itp.), uzyskała od Policji zgodę na pracę z bronią. Przepis nie mówi, że magazynier musi mieć dopuszczenie w jakimś określonym celu, a legitymacja osoby dopuszczonej do posiadania broni nie przewiduje literowego oznaczenia na określenie dopuszczenia do posiadania broni w celu prowadzenia magazynu. Tym samym każde dopuszczenie, niezależnie od celu, spełnia określony cytowanym przepisem wymóg czyli „posiadanie legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni”. Z logicznego punktu widzenia każde dopuszczenie zawiera w sobie element związany z prowadzeniem magazynu. Trudno sobie wyobrazić, że osoba dopuszczona do posiadania broni w celu szkoleniowym może jeździć z bronią po kraju i prowadzić zajęcia szkoleniowe, a nie może tej broni przechowywać. To już kłóciłoby się ze zdrowym rozsądkiem. ps. To chyba rozwiewa wszelkie wątpliwości powiatowych pieniaczy i donosicieli z naszej okolicy:)
21Gdzie mogę zrobić badania do pozwolenia na broń ?? (psychotesty , orzecznik)
My polecamy : http://www.psychotestykierowcow.pl/ we Wrocławiu na ul.Żernickiej 215 , sprawnie , nie drogo i wszystko na miejscu .
22Jak przedłużyć licencję na kolejny rok ? I ile ta przyjemność kosztuje ??
Po pierwsze wypełniasz formularz z zakładki DO POBRANIA , Pamietaj : musisz wypełnic poprawnie wymagane pola :jesli masz licencje na pistolet , karabin oraz strzelbę to musisz miec 4+2+2 startów z poszczególnych dyscyplin - a mowiąc po ludzku musisz mieć 4 starty z pistoletu , 2 z karabinu oraz 2 ze strzelby w zawodach zgłoszonych do WZSS ( zawody COLT wszystkie są zgłoszone z innymi nigdy nie wiadomo ).Klikasz w ,,systemie'' PZSS : Przedłuż licencje na rok 20XX, Wypełniasz wniosek o przedłużenie (jest na naszej stronie do pobrania), odliczasz skrupulatnie kwotę 75zł (50zł PZSS, 25zł ŁZSS) i przynosisz zestaw ,,wypełniony wniosek + wyliczone 75zł" do Klubu w godzinach pracy , my wysyłamy zbiorczo podania - resztą My się zajmujemy, Ty spokojnie czekasz na nową kartę do kolekcji (skrobaczkę) w portfelu :)